ERP Nedir ve Neden Gereklidir?

ERP, kurumsal kaynak planlaması anlamına gelen Enterprise Resource Planning (ERP) sözcüklerinin kısaltmasıdır. ERP, bir kurumun tedarik zinciri, üretim, lojistik, finans, insan kaynakları ve raporlama etkinliklerini yöneten ve entegre eden bir iş süreci yönetimi yazılımıdır. Çoğu kurum hali hazırda bir tür finans ve operasyon sistemine sahip olsa da çoğu yazılım gündelik süreçlerin ötesine geçemez veya gelecekte kurumun büyümesine yardımcı olamaz. Oysaki bir kurumun gereksinimleri sabit kalmaz ve kurum büyüdükçe sistemler de büyüyebilmelidir.

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Nedir?

Geçmişte kurumların bir tür muhasebe, finans veya İK süreci oluyordu, ancak sahip oldukları yazılım sistemleri genellikle birbirinden bağımsız çalışıp diğer sistemlerle iletişim kuramıyor ya da birlikte çalışamıyordu. Modern ERP yazılımlarını farklı kılan şey, tüm bu süreçleri entegre bir şekilde bir araya getirerek tek ve akıcı bir sistem oluşturmasıdır.

Güncel çözümler, her bir departmanın diğerlerinin yaptıklarından haberdar olmasına da imkan tanır. Bu sayede muhasebe ve İK birimleri, satış ve müşteri ilişkileri birimleriyle kolayca işbirliği yapabilir.

ERP Kurumunuz İçin Neden Kritik Öneme Sahip?

ERP teknolojisi, tüm iş süreçlerinizi bir araya getirerek işbirliğini geliştirme, kurumunuzun veri odaklı kararlar almasına yardımcı olma ve iş üretkenliğini artırma konusunda ilerleme kaydetmeye devam ediyor.

ERP birçok kurum işlevini kapsayabilir. Ana iş süreçlerinden bazıları şunlardır:

Finans: Modern ERP'ler, finansal durumunuza genel bakış atabileceğiniz panolar da sunduğundan dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde gerçek zamanlı bilgilerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca kurumunuzun mevzuata uyumluluğu konusunda da izleme olanağı sağlar.

İnsan Kaynakları: Modern çözümler, kurum verilerinin yönetilmesi ve bordro, işe alma gibi çalışan yönetimi görevlerinin kolaylaştırılmasına yönelik çeşitli yöntemler sunar. Ayrıca, çalışan performansını izleyebilir ve İK sorunlarını ortaya çıkmadan önce tespit edebilirsiniz.

Üretim: Bu işlev, iş iletişimini geliştirir, gündelik işlemleri otomatikleştirir, imalatçılara müşteri gereksinimlerini karşılama ve gerçek zamanlı verilere erişerek kaynakları yönetme olanağı sunar. Bu çözüm, proje ve maliyet yönetiminin yanı sıra üretim planlamasını da iyileştirir.

Tedarik Zinciri: Kurumunuz hala bilgileri el ile giriyor ve ambarınızda envanter keşfine çıkıyorsa bu süreçleri ERP ile otomatikleştirerek kolayca zaman ve para tasarrufu sağlayabilirsiniz. Modern çözümler, envanter yönetimini denetim altına almanıza yardımcı olacak panolar ve iş zekası da sağlar.